Když se Vám začne blížit svatba, je čas na hledání nějakých těch dodavatelů a jedním z nich je i fotograf nebo kameraman. Začnete přemýšlet, koho si vybrat, kolik to asi stojí, jak to všechno probíhá a že možná ani moc nevíte, na co se při výběru zaměřit. No a proto tady máme pár tipů, podle kterých se dá výběr zúžit, až si nakonec vyberete toho pravého svatebního fotografa.
1. Líbí se mi jeho fotky/styl
Jedna z prvních věcí, co Vás napadne, jsou určitě jeho fotky. Asi si nevyberete někoho se stylem, který se Vám nelíbí. Zároveň je dobré si nechat ukázat třeba celou svatbu. Na webu totiž sice vidíte nějaké fotky, ale většinou to bude “best of” ze svateb, a tak se přímo u něj třeba můžete podívat, jak fotí obřad, zábavu nebo prostě celý zbytek dne. V horším případě totiž bude celé jeho portfolio postavené na fotkách z nějakého workshopu, což se teoreticky ani nemusí považovat za jeho reálnou práci. Jasně, pár fotek si tam dá skoro každý a není to vůbec problém, pokud tak ale postaví celé portfolio…
2. Sedí mi jeho povaha
Tohle je rozhodně jedna z těch nejdůležitějších věcí. Pokud jste například totální introverti a vyberete si svatebního fotografa, co má šílenou energii a je extrovert jak blázen, asi Vám úplně sedět nebude (nebo třeba bude, záleží). Rozhodně je dobré tento bod nepodcenit. Rozhodně koukejte na to, jak má psané texty na webu, protože Vám mohou aspoň trochu nastínit jeho povahu. My to třeba ještě řešíme svatebním callem, nebo schůzkou, jakmile se nám snoubenci ozvou, abychom se poznali, pokecali a zjistili, jestli jsme na tom podobně co se týká představ a hlavně jestli si sednem.
3. Cena
Rozhodně nejkontroverznější bod ze všech. Každý se snažíme ušetřit jak to jen jde, přece jenom svatba je pěkně drahá záležitost. Na druhou stranu šetřit na fotografovi se může pěkně vymstít a to celkem z jednoduchých důvodů, které Vás třeba ani nenapadlo řešit.
Zaprvé je dobré si uvědomit, že jediné, co Vám po svatbě zůstane, je možná oblečení, prstýnky no a pak fotky nebo případě video. Jasně, zůstanou Vám vzpomínky na ten Váš den, jaké to celé bylo, jaké bylo super jídlo, jak jste si to všichni užívali, jenže tohle všechno Vám časem vybledne a jediný způsob, jak si to připomenout, jsou fotky nebo video.
CO KDYŽ SE STANE “FUCK-UP”
Napadlo Vás třeba řešit, co se bude dít, pokud se mu na svatbě rozbije foťák? Nebo se mu poškodí paměťová karta? Jasně, asi si říkáte, že přece když takovou službu nabízí, tak to bude mít vyřešené. No… nebyl bych si tím úplně jistý.
Pro představu Vám napíšu, jak to řešíme my. Máme dva foťáky na focení a jeden na video a k tomu ještě jeden náhradní – kdyby něco. Každý z těch foťáků nám zaznamenává jak fotky tak video zároveň na dvě paměťové karty, kdyby se třeba jedna poškodila, abychom my (a zároveň tím pádem i Vy) nepřišli o data. V případě, že se nám třeba jeden foťák poškodí, máme workflow nastavené tak, aby nás to nepřekvapilo a dokázali jsme v pohodě dokončit celou svatbu a Vy to ani nepoznali. No a tohle všechno má svoji cenu. Když spočítáme foťáky, karty, objektivy a další příslušenství… Jen tak pro představu, v našem případě jsme někde kolem 300 tisíc, pokud vezmeme v potaz jak fotky tak video.
Teď si představte, že si vyberete fotografa, který Vás bude stát třeba 5 tisíc za celý den focení. Je možné, že narazíte na někoho, kdo to bude mít všechno podchycené a bude to nakonec v pohodě. Zároveň je tu ale dost velká pravděpodobnost, že to třeba pojede na jeden foťák, protože za tu cenu si asi nemůže dovolit koupit tolik drahé techniky, a tyhle situace vyřešené nemá. No a Vám pak zbydou jen oči pro pláč. Nedávno nám snoubenci z jedné letošní svatby vykládali, že se jedněm jejich kamarádům stalo, že to fotograf neměl podchycené a svatbu jeli aspoň na oko celou znovu, protože všechny fotky byly pryč.
No a tady je to zásadní pro a proti. Chcete prostě ušetřit za každou cenu a risknete to, nebo půjdete pěkně na jistotu a zaplatíte si profíka, který má tohle všechno vyřešené? To už záleží na Vás.
4. Komunikace
Určitě je dobré, když víte, jak s Vámi fotograf bude komunikovat a co všechno se dozvíte během spolupráce… Budete mít smlouvu? Jak a kdy budete platit? Kdy budete mít fotky nebo video hotové? Všichni máme rádi jistoty a vědomí toho, že jsme v obraze a že víme, co a jak bude, je prostě k nezaplacení. Pokud se domluvíte na focení svatby v lednu a do červencové svatby o něm neuslyšíte, tak to asi taky není úplně ono, nemyslíte? Podle nás to všechno začíná prvním svatebním callem, nebo schůzkou a končí po odevzdání fotek. Celou tu dobu, která může být klidně i rok nebo dva, je naše spolupráce v běhu a snoubencům vždycky říkáme, kdyby cokoliv, pište, volejte jsme tu pro Vás.
5. Recenze nebo doporučení
Asi nejlepší způsob, jak začít vybírat. Pokud jste byli na svatbě Vašich známých, nebo někoho z rodiny a ti měli super zkušenost s fotografem a Vám se líbí fotky i ten zbytek, co je popsaný výš, tak asi není co řešit. Co se týká recenzí, tam už to není tak jednoduché. Google umíme používat všichni, ale ne každý fotograf má svůj web nebo založenou firmu na googlu – takže byste někoho mohli minout. Přece jenom to totiž pořád někteří jedou třeba jen přes Instagram, což osobně moc nechápu, protože když se IG rozhodne, že Vás smaže, třeba kvůli nějaké fotce, tak ze dne na den nemáte nic. Takže rozhodně se vyplatí hledat.
Věřím, že teď už máte mnohem jasněji v tom, jak si vybrat svého fotografa snů. Základ jsou samozřejmě jeho fotky, to nejde rozporovat, ale rozhodně nezapomínejte na jeho povahu a přístup. Pak budete mít jistotu, že jste našli svého člověka, který vám pomůže přeměnit Váš velký den v nezapomenutelný zážitek.